Triduum Paschalne

 

Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym nas katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

U nas rozpoczęło się wieczorną Mszą Św. w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej).

Po uroczystej komunii świętej wiernych, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanej tzw. kaplicy adoracji, do ciemnicy .

W czasie Liturgii Wielkiego Piątku, kiedy to nie jest sprawowana Eucharystia, został uroczyście odśpiewany opis Męki Pańskiej według Św. Jana, a po Homilii nastąpiła adoracja Krzyża, Komunia św, a na zakończenie odśpiewaliśmy trzecią część

Gorzkich Żali .

Wieczorem Grupa Rodzin Szynsztackich wraz z parafianami adorowała Pana Jezusa

w ciemnicy śpiewając wielkopostne pieśni pomiędzy głębokimi modlitwami z Drogi Krzyżowej. W Wielką Sobotę w południe tradycyjnie było poświęcenie pokarmów na wielkanocne śniadanie . Dzieci wraz z rodzicami wypełniły bardzo licznie nasz kosciół, że aż pękał w szwach, a o.Misjonarz wygłosił rekolekcyjną naukę .

Liturgia Wigilii Paschalnej była celebrowana w sobotę późnym wieczorem  o 22.00.

Liturgia ta jest również najbardziej uroczystą liturgią w czasie całego roku liturgicznego. Liturgia Wigilii Paschalnej, jak mówi św. Augustyn, jest „matką wszystkich wigilii”. Przepełniona jest ona znakami i symbolami.

Nie jest ona typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej. Rozpoczęła się przed kościołem poświęceniem ognia i paschału. Z zapalonym paschałem procesja weszła do nieoświetlonego kościoła i odśpiewaliśmy Hymn Exultet.

Słuchaliśmy wyjątkowo bogatego Słowa Bożego, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, by uczestniczyć w wielkanocnej liturgii Eucharystycznej, która zakończyła się procesją rezurekcyjną, uroczystym i dziękczynnym odśpiewaniem Te Deum.

Na koniec poświęcone zostały jeszcze pokarmy na wielkanocny stół, dla tych którzy w południe nie mogli przyjść .

Przy wyjściu z kościoła Księża wręczali każdemu jajko, jako symbol nie tylko nowego życia, ale także symbol odrodzenia.

Krystyna