Przed 1978

o.Jerzy Galiński, redemptorysta z Landshut dojeżdżał do ośrodka w Regensburgu, Msza św. odprawiana była raz w m-cu.

23 wrzesień 1978

Wierni z Regensurga wzięli udział w wyjeżdzie na uroczystości w KZ Dachau gdzie odprawiona została Msza św. z udziałem m.in. z ks. Kardynała Karola Wojtyły i ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski.

 

 

1978 - 1980

o.Stanisław Wróbel, redemptorysta z Landshut dojeżdżał do ośrodka w Regensburgu Msza św. odprawiana była co 2 tygodnie.

 

Marzec 1980

Liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św. wynosiła około 30 osób

 

wrzesień 1980 - 1988

o.Józef Chudzik redemptorysta z Landshut dojeżdżał do ośrodka w Regensburgu, Msza św. odprawiana była co 2 tygodnie. Formalnie ośrodek duszpasterski w Regensburgu był fiilą PMK w Landshucie.

21 maj 1981

Utworzenie na terenie diecezji Regensburg duszpasterstwa polskiego podległego pod PMK Landshut

 

10 listopad 1988

Prowincjał redemptorystów z Warszawy skierował o.Wiesława Majewskiego do pracy w ośrodku w Regensburgu, Msza św. odprawiana była w każdą niedzielę i święta. Rozwinął on działalność duszpasterską, obejmującą liczne większe (jak Straubing i Deggendorf) i mniejsze (jak Bad Abbach, Erding, Bogen, Johannesbrunn, i Regenstauf) miejscowości, gdzie spełniał różnorodną posługę duszpasterską wobec Polaków przybyłych do Niemiec na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

 

Pażdziernik 1989

Rozpoczęto regularną katechizację dzieci w j.polskim.

 

1 styczeń 1990

o.Wiesław Majewski mianowany został przez wikariusza generalnego diecezji regensburskiej ks.prałata Fritza Morgenschweisa wikariuszem polskich katolików tejże diecezji a kościołem centralnym wikariatu został Kosciół Mater Dolorosa.

 

1990 - 1995

Prowadzona była nauka j.polskiego dla dzieci uczęszcząjacych na religię - w dwóch grupach ok 20 dzieci.

 

1991

Liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św. wynosiła około 300 osób

 

25 sierpień 1994

Na mocy dekretu ordynariusza diecezji Regensburga ks. bpa Manfreda Müllera duszpasterstwo Polaków przejął o.dr Józef Maziarz, redemptorysta a placówka ta jest traktowana jako samodzielny wikariat. Oprócz Regensburga posługa duszpasterska obejmuje Straubing i Deggendorf.

 

1995

Powołana została pierwsza Rada Parafialna.

 

1996

W naszym kościele miała miejsce peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstchowskiej poprzedzona tygodniowym przygotowaniem rekolekcyjnym przeprowadzonym przez ks.Stanisława Kamińskiego ze zgromadzenia Chrystusowców.

 

1997

Liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św. wynosiła około 250 osób.

 

1998

W 1998 roku powstał dziecięcy zespół muzyczno-wokalny.

Zespół założyła Pani Ewa Pietrus z własnym akompaniamentem gitarowym oraz własnymi utworami muzycznymi o treści religijnej dopasowanymi do wieku dzieciecego. W zespole śpiewało w fazach ok. 15-18 dzieci. Zespół służył śpiewem i modlitwą na niedzielnych mszach św. oraz uczestniczył również w licznych imprezach kulturalnych pozakościelnych. Zespół przyjął nazwę „Promyki". Dzieci doskonaliły swój śpiew w języku polskim oraz grały na różnych instrumentach muzycznych takich jak akordeon, gitara, perkusja, skrzypce czy tamburyn. Muzyczne wsparcie pani Ewie okzali również pan Marek Cichy a wokalnie i organizacyjnie pani Barbara Cichy, jak również inni rodzice dzieci .

Dzieci wykazywały wielkie zaangażowanie w konkursach recytatorskich w języku polskim oraz przedstawiały co roku Jasełkach- sztukę teatralną o narodzeniu Pana Jezusa wykazując swoje dziecięce wspaniałe aktorskie talenty.

Grupa "Promyki" reprezentowała naszą Misję Katolicka Regensburg podczas Dni Kultury Polskiej w Ingolstadt z bardzo dobrym oddżwiękiem, sukcesem i powodzeniem. Dzieci wystąpiły w specjalnie przygotowanych na tę okazję koszulkach z własnym portretem Zespołu „Promyki" oraz w czapeczkach w barwach tęczy jak również otrzymały kolorowe pelerynki w których prezentowały się na dziecięcych Mszach Świętych uświetniając śpiewem te przeżycia. Rodzice aktywnie wspierali dzieci w nauce religii i j.polskiego. Wykazywali zaangażowanie i pomoc organizacyjną zwiazaną z działalnością "Promyków" jak np. zakup strojów, mikrofonów, statywów, wykonywanie dekoracji Jasełkowej czy do innych występów sztuk teatralnych pozakościelnych oraz finansowali wspólne wyjazdy „Promyków". Zespół działał do roku 2002.

 

Maj 1998

W naszej misji zorganizowana została pielgrzymka do Włoch w czasie której nawiedziliśmy Padwę ze Sanktuarium św.Antoniego, Asyż, Floręcję i Rzym.

W Rzymie wzieliśmy udział w audiencji z

Janem Pawłem II na Placu św. Piotra. Zwiedziliśmy również Bazylikę Watykańską, bzliśmy u św. Jana na Lateranie jak również u św. Pawła za Murami.Zwiedziliśmy też Rzym antyczny oraz udaliśmy się na Monte Casino i do św.Benedykta i Scholastyki. Byliśmy w Pompejach, Sorento, Amalfi i na Caprii.W drodze powrotnej modliliśmy się w Loretto.

 

28 luty 1999

Powstał Klubu Seniora pod przewodnictwem Pani Jadwigi Zdonek, Klub działał do 2002 r.

 

Listopad 2000

Na przełomie listopada i grudnia 2000 r. odbyła się milenijna pielgrzymka do Ziemii Św., była ona dla nas pielgrzymów z naszej parafii wzruszającym i wielkim przeżyciem.

Z modlitwą na ustach i z różańcem w ręku nawiedzaliśmy w Jerozolimie miejsca w których żył i nauczał Pan Jezus, Apostołowie i inni święci. Nawiedziliśmy również Betlejem, Nazaret i wiele miejsc świętych związanych z naszą chrześcijańską religią. Nasz przewodnik po Ziemi Świętej o. Tadeusz mimo krótkiego czasu oprowadził nas i pokazał nam wszystkie najważniejsze święte miejsca. Wdzięczni za piękne osobiste przeżycia z żalem żegnaliśmy Ziemię Świętą.

 

Lipiec 2001

W Ingolstadt odbył się 4 Dzień Polski w którym wzięły udział dzieci z naszej wspólnoty należące do zespołu dziecięco-młodzieżowego Promyki. Przed zgromadzoną publicznością nasi mali artyści zaprezentowali 5 piosenek, wystp rozpoczęła piosenka „Bądż pozdrowiony Gościu nasz” przy akompaniamencie gitar na których grali opiekunowie Promyków Pan Cichy i Pani Pietrus. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem.

 

06.05.2002

W majową sobotę udaliśmy się z grupą ministrantów i dzieci uczęszczających do naszego kościoła na pielgrzymkę do Altöting. W kaplicy przed obliczem Czarnej Madonny

o. Józef odprawił Msze św. Po nabożeństwie około południa był czas wolny na obiad, zakup pamiątek a wszystkie dzieci o. Józef zaprosił na lody. Podczas tej pielgrzymki z zainteresowaniem obejrzeliśmy panoramę Jerozolimy. W drodze powrotnej ze śpiewem na ustach, chwaląc majowa Maryję wróciliśmy do domu.

 

20.06.2004

W roku 2004 nasz duszpasterz o. Józef Maziarz obchodził jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich. Z tej okazji w naszym kościele odbyła się uroczysta msza św.w intencji o.Józefa w której wzięli liczny udział nasi parafianie. Mszę św. uświetnił występ zespołu dziecięcego "Promyki" oraz śpiew naszego artysty Pana Adama Krużel. Członkowie  Rady Parafialnej złożyli jubilatowi podziękowania za dotychczasową ofiarną pracę  duszpasterską oraz serdeczne życzenia na dalsze lata posługi. Po Mszy św. odbyło się spotkanie na naszej sali przyparafialnej, na które przybył również proboszcz parafii niemieckiej Pfarrer Georg Aichinger, uroczystość uświetnił występ dzieci oraz młodzieży z naszej wspólnoty.

 

03-10.10.2004

W dniach od 3 do 10 pażdziernika zostały przeprowadzone w naszej wspólnocie tygodniowe Misje św. ku czci Miłosierdzia Bożego. Misje te prowadzone były przez o.o. redemptorystów z Braniewa, wzięło w nich udział ok. 400 wiernych z Regensburga i okolic.

 

 

 

23.04.2005

Grupa pielgrzymów z naszej misji udała się do Sanktuarium Maryjnego w Pribram

położonego na Świętej Górze ( Svata Hora). Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usytuowana jest na podwyższonym tarasie a prowadzi do niej prawie 300 schodów. Świątynię okalają krużganki wypełnione malowidłami przedstawiającymi historię sanktuarium oraz liczne cuda wyproszone za wstawiennictwem Matki Bożej. Cudowną figurkę Matki Bożej w czasie wojen husyckich przynieśli do kaplicy górnicy, którzy ukrywali ją w kopalni przed zwolennikami Jana Husa. Kaplicą opiekowali się pustelnicy mieszkający na zboczu góry. Pierwszy cud wydarzył się tu w 1632 r.gdzie za wstawiennictwem Matki Bożej wzrok odzyskał niewidomy mieszkaniec Pragi Jan Prohazka. W 1647 roku na Świętej Górze osiedlili się jezuici , wybudowali wielki kompleks pielgrzymkowy. W 1673 r.konsekrowano świątynię. Po likwidacji zakonu jezuitów Święta Góra zaczęła podupadać. W 1861r opiekę nad świątynią powierzono redemptorystom , którzy w roku 1950 na mocy decyzji komunistycznych władz czeskich musieli opuścić Świętą Górę. Wrócili tu jednak po 40 latach i zabrali się do odbudowy świątyni .Naszym opiekunem i duszpasterzem jest redemptorysta o. Józef Maziarz, tym bardziej wybraliśmy się tam aby pokłonić się Matce Bożej.

 

16-23.10.2005

W dniach od 16 do 23 pażdziernika odbyły się w naszej wspólnocie Renowacje Misji św. które były prowadzone  przez o.o.redemptorystów z Braniewa. Ważnym wydarzeniem dla regensburskiej wspólnoty podczas trwania Misji było poświęcenie chorągwii PMK Regensburg, która powstała z ofiar całej wspólnoty parafialnej.

06.11.2005

Liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w Regensburgu wynosiła około 236 osób, w Straubingu – 60 osob, w Deggendorfie - 55 osob.

 

10.11.2005

Stworzona została pierwsza strona internetowa PMK Regensburg, na której znalazły się podstawowe informacje dotyczące polskiej Misji oraz opisane aktualne wydarzenia związane z życiem naszej wspólnoty. Strona prowadzona była przez p.Marka Cichy.