POSŁUGI DUSZPASTERSKIE

 

 

 

Sakrament Chrztu Świętego

 

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie"(KKK1213).

 

Aby załatwić formalności związane z chrztem dziecka, w języku polskim, należy:

 - zgłosić się w biurze Misji co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem

   chrztu, celem spisania protokołu i własnoręcznego podpisania go

 - przynieść ze sobą dokument urodzenia dziecka (Geburtsbescheinigung für religiöse

   Zwecke) z urzędu stanu cywilnego (Standesamt)

 - znać dane potrzebne do spisania protokołu: adres parafii zamieszkania, daty i miejsce

   urodzenia rodziców, daty ślubu, dane rodziców chrzestnych (imiona, nazwiska,

   adresy).   

   Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby, które są wierzącymi i praktykującymi

   katolikami, co mogą potwierdzić stosownym dokumentem wystawionym

   w parafii zamieszkania, nie mogą być nimi osoby, które wystąpiły z kościoła

 - uzgodnić termin i wziąć udział w nauce przed chrztem.

Pierwsza Komunia Święta

 

Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana (KKK 1322).

 

Kto chce przyjmować Chrystusa w Komunii eucharystycznej, musi być w stanie laski. Jeśli ktoś ma świadomość, że popełnił grzech śmiertelny, nie powinien przystępować do Eucharystii bez otrzymania uprzednio rozgrzeszenia w sakramencie pokuty(KKK 1415).

 

Co roku odbywa się przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w naszej Misji.

Odbywa się ono w ramach katechezy prowadzonej przez Polską Misję Katolicką i trwa zazwyczaj od września do maja.

Sakrament Bierzmowania 

 

Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu; jest ono sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas w synostwie Bożym, ściślej wszczepić w Chrystusa, umocnić naszą więź z Kościołem, włączyć nas bardziej do jego posłania i pomóc w świadczeniu o wierze chrześcijańskiej słowem, któremu towarzyszą czyny (KKK 1316).

 

Młodych pragnących przyjąć sakrament dojrzałości chrześcijańskiej prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się. Odpowiednie przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania może odbyć się w ramach katechezy prowadzonej przez naszą Misję.

Sakrament  Małżeństwa 

 

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu" (KKK 1601).

 

Osoby pragnące zawrzeć związek małżeński w języku polskim powinny:

- zgłosić się w biurze parafialnym co najmniej trzy miesiące przed planowanym

  terminem ślubu

- dostarczyć metryki chrztu (z datą wystawienia nie starszą niż 6 miesięcy);

- dostarczyć - jeżeli zawarto już ślub cywilny - dokument ślubu (Bescheinigung über

  Eheschließung)

- odbyć kurs nauk przedmałżeńskich lub przedstawić stosowny dokument o jego

  odbyciu

- kurs przedmałżeński: jesień (październik-listopad) i wiosna (luty-marzec)

poradnictwo rodzinne - p. B. Ścigała (terminy indywidualne po uzgodnieniu). 

 

Kontakt-Duszpasterwstwo o. Józef.

Sakrament  Pojednania 

 

 "Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą" (KKK 1422).

 

Z Sakramentu Pojednania można skorzystać ok. pół godziny przed Mszą św. w niedziele i święta oraz w pierwszy piątek miesiąca.

Posługa duszpasterska dla chorych 

 

Namaszczenie chorych "nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości" (KKK 1514).

 

Sakramentu Chorych udzielamy uroczyście w czasie corocznych rekolekcji adwentowych i wielkopostnych, oraz na każde życzenie po uprzednim zgłoszeniu. 

Sakramentalia

 

 "Święta Matka Kościół ustanowił sakramentalia. Są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia" (KKK 1667) . 

 

Jeśli ktoś chce poświęcić nowe przedmioty kultu religijnego (różańce, medaliki, krzyżyki, obraz,krzyż, świece itp.) proszony jest o zgłoszenie się w zakrystii. Istnieje również możliwość poświęcenia domu, mieszkania, samochodu, motocykla lub innego pojazdu. 

Pogrzeb Katolicki

 

Pogrzeb chrześcijański jest obrzędem liturgicznym Kościoła. Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, miały na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych                                                      i życia wiecznego w przyszłym świecie" (KKK 1680).

 

Wolę sprawowania liturgii pogrzebowej w języku polskim należy zgłosić instytutowi pogrzebowemu (Bestattungsinstitut),

Jednocześnie prosimy o kontakt telefoniczy lub osobisty z biurem parafialnym,

Uzgodnienie terminów następuje przy współpracy z instytutem i administracją cmentarza,

Instytut jest zobowiązany dostarczyć akt zgonu (Sterbeurkunde für religiöse Zwecke) w celu wpisania pogrzebu do ksiąg parafialnych.

 

http://www.mateusz.pl/