Kiermasz Adwentowy

 

Na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem kościół katolicki rozpoczyna adwent. Fioletowe szaty liturgiczne, wieniec z czterema świecami i wspólne śpiewanie "Archanioł Boży Gabryjel” wprowadza nas w atmosferę cichego oczekiwania na narodzenie Jezusa. W Polsce do częstych motywów dekoracyjnych kościołów należą schody. Po 24 stopniach idziemy by 24 grudnia ujrzeć narodzonego Jezusa. Od niedawna w wielu kościołach przyjmuje się wywodzącą się z Niemiec tradycję umieszczania obok ołtarza adwentowego wieńca z czterema świecami. Do najbardziej znanych polskich adwentowych zwyczajów należy udział w tzw. roratnich mszach św. Odprawiane wczesnym rankiem msze św. gromadzą liczne grupy dzieci, młodzieży i starszych.
W drodze do kościoła i z powrotem wierni niosą zapalone lampiony jako znak adwentowego czuwania. Z krajów niemieckich pochodzi zwyczaj kalendarza adwentowego. Powszechnym zwyczajem są liczne urządzane kiermasze na których możemy nabyć ozdoby choinkowe, figurki do szopki, jak również posłuchać pieśni adwentowych. W naszej misji w pierwszą niedzielę adwentu zorganizowaliśmy kiermasz z ozdobami i dekoracjami świątecznymi. Były pyszne ciasteczka, rzeźbione figurki, domowy żurek, miód i dobry polski bigos. Jak zwykle wszystko podarowane przez naszych wiernych. Akcja „Paczka dla Dziecka” przerosła nasze oczekiwania, dzieci z Polski ze świetlicy środowiskowej dla najbiedniejszych otrzymają przy kolacji wigilijnej paczki świąteczne. Każde dziecko otrzyma własną paczkę, która jest odpowiedzią na jego marzenia. Dzieci te są bardzo biedne ale marzenia mają takie same jak my wszyscy. Dochód ze sprzedaży kawy, ciasta i ciepłych posiłków przeznaczyliśmy dla 80 chorych starszych ludzi dokarmianych na "ulicy". Wszystkim ludziom dobrej woli i dobrego serca tym, którzy byli na kiermaszu i tym anonimowym, panom z Polski pracujacym tutaj sezonowo z całego serca stokrotnie dziękuję.
Ufam, że Dobry Bóg wynagrodzi wasze ofiary. Nie ma większej radości, jak uśmiech i szczęście dziecka. Bóg zapłać w imieniu organizatorów.

Dorota