Święto chleba

 

    „I oto dzisiaj, Boże mój i Panie

    wznoszę ku Tobie oczy me do nieba

    chociem niegodzien, usłysz me wołanie,

    me dzięki za tę prostą kromkę chleba.

 

    Bo chociaż możni na zamkach ucztują

    żywiąc się delicyją zza granicy,

    biedni są oni, bo wszak nie miarkują,

    ileż wart jest chleb z polskiej przenicy.“

 

CHLEB – pożywienie najbardziej uniwersalne, spożywany na całym świecie, dostępny dla każdego, symbol dobroci, dobrobytu, pomyślności, symbol Boga samego, który chleb wybrał na godne Siebie mieszkanie, aby oddać się człowiekowi jako pokarm na życie wieczne. Iluż z nas nie myśli o tym, o głębokim szacunku należnym dla chleba, o codziennym podziękowaniu Stwórcy za tę przysłowiową „kromkę chleba“, która nas nasyca, o modlitwie przed i po jedzeniu.

Przywrócić szacunek dla „chleba naszego powszedniego“, o który prosimy każdego dniaw modlitwie podyktowanej nam przez samego Pana Jezusa – to było celem Święta Chleba zorganizowanego przez PMK w Regensburgu w niedzielę 30. września 2007.

W tym uroczystym dniu nasz duszpasterz o. Józef Maziarz odprawił przy pięknie udekorowanym plonami ziemi ołtarzu mszę świętą, a dzieci z naszej wspólnoty recytowały na jej zakończenie okolicznościowe wiersze, dziękując w ten sposób za dary Boże otrzymane w tym roku. Szczególną atrakcję stanowił upleciony z czterech rodzajów zbóż przepiękny wieniec dożynkowy w kształcie korony królewskiej. Przywieziony został on przez państwo Dorotę i Henryka Pyrcik z Polski jako symbol królewskiej godności chleba i naszej głębokiej łączności z ojczyzną i jej prastarymi tradycjami. Wieniec ów został mistralnie wykonany przez panie z zespołu folklorystycznego „MALWA“ z Gorzowa. Wyrażamy im w tym miejscu naszą wdzięczność i podziękowanie za to piękne ludowe arcydzieło, które podniosło rangę naszej uroczystości parafialnej. Doceniamy trud tych pań i cieszymy się, że mogliśmy doznać wielu wrażen, a podziwiając wieniec wgłębić się w sens pracy rolników.

Godność i ponadczasowość chleba, oraz jego doniosłość podkreślił również okazały,

bo aż metrowej długości, bochen chleba położony przed ołtarzem. Jego rozmiary symbilozowały nam, że chleb swoją uniwersalnością sięga od jednego do drugiego krańca świata, że jest spożywany wszędzie. Niezwykły przez swe rozmiary chleb ten „przybył“ do nas również z Polski. Został poświęcony przez o.Józefa, a następnie podzielony wsród licznych uczestników spotkania w sali parafialnej, gdzie kontynuowaliśmy Święto Chleba. Tam też, przy pieknie udekorowanych stołach mogliśmy się przekonać o jego walorach smakowych. Na rozpoczęcie spotkania, p. Dorota podkreśliła rolę chleba na przełomie wieków, a cytując Lwa Tołstoja, że „Pan Bóg dał ludziom chleb, a diabeł wymyślił kucharzy“, ukazała nam znaczenie chleba w codziennym życiu, który powinien byc traktowany z wielkim respektem, a nie kwalifikowany z pogardą poniżej tak zwanych „modnych dań“ uważanych za bardziej eleganckie i salonowe, a których urok przemija wraz z sezonem lub modą.

Na spotkaniu w rodzinnej atmosferze nie zabrakło pięknego akcentu artystycznego naszych dzieci, które ciekawie wyrecytowały „Abecadło o chlebie“ przedstawiając nam tym samym jak długą drogę odbywa ziarno zanim stanie się pachnącym, gotowym do spożycia bochenkiem chleba. Wysłuchaliśmy również interesującej średniowiecznej legendy maryjnej, mówiącej o zwyczaju kreślenia znaku krzyża na chlebie. Jednym słowem była to wartościowa uczta dla oka, ucha i podniebienia, bowiem nie zabrakło też pysznych wypieków jak i domowego smalca, różnego rodzaju masła czy swojskiej kaszanki, a nawet upieczony wg. oryginalnej receptury chleb afrykanski. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim organizatorom i pomocnikom tak zacnego Święta Chleba.

Lucyna